Dotacja na salon kosmetyczny 2018: czy warto?

Zestaw kosmetyczny BD-8222

Własny salon jest marzeniem dla wielu kosmetyczek pracujących na etacie. Perspektywa niezależności, a także wpływu na wysokość własnych zarobków jest bardzo kusząca. Możliwość skorzystania z dofinansowania unijnego to szansa na realizację tych planów.

Na końcu artykułu znajduje się porada dla osób, które potrzebują pomocy w wypełnieniu wniosku.

W tym roku, tak jak i w poprzednich latach, większość Urzędów Pracy oferuje możliwość skorzystania z dofinansowania na otwarcie własnej działalności gospodarczej. Jest to jeden ze sposobów aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych, w szczególności tych mających problem ze znalezieniem pracy. Kobiety, zwłaszcza te młode oraz te w wieku przedemerytalnym, często są wskazywane jako grupa priorytetowa dla tego typu projektów. Nic więc dziwnego w tym, że za sprawą dotacji z Urzędu Pracy co roku otwierane są setki nowych salonów. Kwota dofinansowania jest ustalana przez Urząd Pracy, zwykle nie przekracza 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Zdarza się, że urzędy ustalają maksymalną kwotę dotacji dla bezrobotnego na 20 000 zł lub mniej, dzięki czemu dysponując ograniczoną pulą środków są z niej w stanie pozytywnie rozpatrzyć większą ilość wniosków. Każdorazowo maksymalna kwota jest określana w regulaminie publikowanym wraz z wnioskiem na stronie urzędu.

Co należy zrobić, by móc skorzystać ze środków przyznawanych przez urzędy?

Przede wszystkim trzeba mieć status osoby bezrobotnej zarejestrowanej w Urzędzie Pracy. Dobrze, aby wnioskowana działalność była związana z wykształceniem i doświadczeniem, jakie jest w stanie wykazać potencjalny wnioskodawca. Urzędy Pracy podchodzą do tego tematu bardzo indywidualnie – zdarza się, że dotacja przyznawana jest osobie, która nie jest kosmetologiem, ani absolwentem studium kosmetycznego, ale jest w stanie udokumentować, że ukończyła specjalistyczne kursy kosmetyczne i posiada doświadczenie w zawodzie. Nie jest to jednak regułą i każdy przypadek rozpatrywany jest osobno. Aby móc wziąć udział w naborze ogłoszonym przez urząd, konieczne jest prawidłowe wypełnienie wielostronicowego wniosku, który pobrać można na stronie lokalnego urzędu pracy.

Jak wypełnić wniosek o dotację na salon kosmetyczny?

Wniosek jest bardzo szczegółowy i zawiera w sobie wiele cech biznesplanu. Dla osoby, która nie miała dotąd doświadczenia w wypełnianiu takich formularzy, procedura może się wydawać trudna i żmudna, ale naszym zdaniem już na etapie wypełniania wniosku potencjalna właścicielka salonu ma szansę zastanowić się, czy jest w stanie podołać samodzielnemu prowadzeniu takiej firmy.

Osobom wypełniającym wniosek najwięcej problemów sprawia zazwyczaj szczegółowa analiza finansowa przedsięwzięcia – na potrzeby wniosku musimy bowiem sporządzić symulację przewidywanych przychodów i kosztów, a tym samym wykazać, na jakie zyski ma szansę planowana firma. Kolejną częścią, jaka może sprawiać trudności jest analiza SWOT, czyli tabela, w której należy wykazać mocne i słabe strony przedsięwzięcia, a także szanse i zagrożenia. Na końcu, w podsumowaniu należy udowodnić, że planowany biznes ma perspektywy na sukces, a my potrafimy zniwelować problemy, na jakie może napotkać nasza firma. Nieznajomość tematu i zasad wypełniania takiej analizy może spowodować, że całość będzie mało przekonująca i wniosek zostanie rozpatrzony negatywnie.

Przed rozpoczęciem wypełniania wniosku należy zapoznać się z regulaminem oraz informacjami pomocniczymi, jakie są często publikowane przez urząd wraz z formularzem wniosku. Te informacje pomogą nam rozwiać wiele wątpliwości i z pewnością ułatwią prawidłowe wypełnienie wniosku.

Jeśli po przejrzeniu formularza wniosku czujesz, że nie jesteś w stanie samodzielnie go wypełnić lub potrzebujesz konsultacji w jego sprawie, służymy wsparciem. Świadczymy bezpłatną pomoc w wypełnieniu wniosku o dotację dla osób, które chcą otworzyć salon kosmetyczny. Jeśli interesują Cię warunki, na jakich odbywa się taka pomoc, skontaktuj się z nami poprzez formularz kontaktowy (kliknij TUTAJ) lub napisz maila na kontakt@fricos.pl

Możesz zostawić odpowiedź lub trackback ze swojej strony.

Zostaw komentarz

Udowodnij, że nie jesteś botem: *

Powered by WordPress | Designed by: free css template | Thanks to hostgator coupon codes and shared hosting