Jak otworzyć salon kosmetyczny z dotacji?

dotacje dla kosmetyczek

Fundusze europejskie są obecnie szansą dla wielu kobiet na otworzenie wymarzonej firmy. Co roku tysiące bezrobotnych dostaje dotację z Urzędu Pracy na otwarcie własnej działalności gospodarczej. Wśród nich jest wiele kosmetyczek otwierających swój salon.

Już od kilku lat Urzędy Pracy oferują bezrobotnym bezzwrotne dotacje na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Maksymalna kwota jaką można w ten sposób otrzymać nie przekracza zwykle 6-krotności aktualnego średniego wynagrodzenia brutto w Polsce – obecnie jest to ok. 22 tys. zł – jeśli czytałaś poprzednie wpisy, wiesz, że za taką kwotę można dobrze wyposażyć niewielki gabinet urody. Co trzeba zrobić, by móc starać się o dotację? Należy mieć status bezrobotnego, czasem też przy naborze Urząd Pracy określa dodatkowe kryteria – np. wiek, płeć, czy długotrwały charakter bezrobocia wnioskującego. Duże szanse na otrzymanie dofinansowania na swój biznes mają zwłaszcza te osoby, które posiadają doświadczenie w zawodzie związanym z planowaną działalnością i mają  już zgromadzone środki własne (np. narzędzia, urządzenia, które mogłyby być wykorzystywane w działalności lub po prostu oszczędności). Posiadanie takowych pokazuje poważny stosunek wnioskującego do planowanego podjęcia działalności. Jest to istotne, ponieważ – aby dofinansowanie pozostało bezzwrotne – firmę trzeba utrzymać przez minimum 12 miesięcy (płacąc w tym czasie regularnie podatki i ZUS), przedsiębiorca musi więc posiadać trochę środków własnych, tym bardziej, że dofinansowania nie można wydać na bieżące opłaty związane z funkcjonowaniem firmy.

Na co można wydać dotację?

Przede wszystkim kwotę otrzymanego dofinansowania można wydatkować na:

– środki trwałe, takie jak: narzędzia, urządzenia, akcesoria, meble

– towary: (np. kosmetyki)

– surowce i artykuły niezbędne do wykonywania usług (np. kosmetyki, akcesoria jednorazowe etc.)

– reklama (np. strona www, ulotki)

Wiele urzędów pracy określa wielkość kwoty, jaką można maksymalnie przeznaczyć na poszczególne typy wydatków (np. często spotykanym ograniczeniem jest kwota na reklamę, która rzadko kiedy przekracza 10% dotacji).

Co trzeba zrobić, aby otrzymać dotację?

– należy spełniać kryteria podane w informacji o naborze (przede wszystkim mieć status bezrobotnego)

– należy poprawnie wypełnić wniosek wraz z załącznikami i złożyć go w ustalonym terminie

– często dodatkowym etapem jest rozmowa z doradcą zawodowym, który określa stopień przygotowania wnioskującego do podjęcia planowanej działalności

Oczywiście spełnienie tych oczekiwań nie gwarantuje przyznania dotacji, ale z pewnością zwiększa szanse na jej otrzymanie.

Co zawiera wniosek o dotację?

Wniosek o dofinansowanie jest dość obszerny, powinien zawierać informacje o wnioskującym takie jak szczegółowe dane teleadresowe, osobowe (NIP, nr dowodu), dane współmałżonka, informacje o dotychczasowej ścieżce wykształcenia i karierze zawodowej (do wniosku trzeba załączyć kopie dyplomów), jak również informacje o planowanej działalności (cel, charakterystyka klientów docelowych, działania już podjęte na rzecz otwarcia działalności, potencjalna konkurencja, sposoby pozyskiwania klientów etc.). Przeważnie wniosek zawiera też analizę SWOT, w której trzeba opisać słabe i mocne strony, szanse i zagrożenia jakie są związane z planowaną działalnością. Bardzo ważną częścią wniosku jest też lista zakupów, gdzie trzeba szczegółowo wymienić planowane w ramach dofinansowania wydatki, ich ceny i planowaną datę zakupu. Sam wniosek ma zwykle kilkanaście stron, ale wraz z załącznikami potrafi zwiększyć swoją objętość do 25-35 stron.

A co, jeśli nie umiem wypełnić wniosku?

Wtedy możesz się zgłosić do nas, pisząc na adres kontakt(at)fricos.pl – oferujemy pomoc w wypełnieniu wniosku o dofinansowanie, dzięki czemu Twoja praca ogranicza się do wypełnienia podstawowych danych osobowych i złożenia podpisów pod wnioskiem. Aby zasięgnąć więcej informacji skontaktuj się z nami.

 

Możesz zostawić odpowiedź lub trackback ze swojej strony.

10 komentarzy na “Jak otworzyć salon kosmetyczny z dotacji?”

 1. Izabellla21 pisze:

  Witam serdecznie chciałam otworzyć swój salonik stylizacji paznokci w Wałbrzychu.

 2. Gabi pisze:

  Witam chcialabym uzyskać pomoc odnośnie wypełnianiu wniosku o otrzymanie dofinansowania na mobilny zakład kosmetyczny. Bardzo prosze o pomoc

 3. Monika pisze:

  Witam,w jakiej cenie pomagają Państwo wypełnić wniosek o dofinansowanie?

 4. moni pisze:

  Czy będąc na urlopie wychowawczym można się starać o dofinansowanie?

 5. Atlantis pisze:

  Witam
  W moim życiu zaszły drastyczne zmiany, w związku z tym rezygnuje z dotychczasowej pracy i miejsca zamieszkania. Przeprowadzam się z Podkarpacia do Krakowa i pragnę tam zamieszkać i rozpocząć działalność tworząc gabinet stylizacji paznokci pt. SPA dla twoich dłoni i stóp.
  5 Lutego składam wypowiedzenie w mojej dotychczasowej pracy i staje się bezrobotny. Mam już wynajęty lokal w stanie surowym w Krakowie i teraz zastanawiam się jakie kolejne kroki mam wykonać. Proszę o kontakt w celu dalszej pomocy rozruchu bym tam nie zginą z głodu i nie skończył pod mostem nad Wisłą.
  Pozdrawiam Artur
  kontakt tel. 504661977

 6. Xnona pisze:

  Witam
  Chciałam zapytać jak można sie z państwem skontaktować w celu uzyskania pomocy w pisaniu wniosku :)?

 7. Monika pisze:

  Witam.
  Jak można się z Państwem skonsultować?

 8. Mami pisze:

  Nie wprowadzajcie w błąd. Z dofinansowania nie mozna kupic kosmetykow lakierow baz topow niczego co jest jednorazowe tylko trwale rzeczy.

  • admin pisze:

   Skąd Pani czerpie takie informacje? Niejednokrotnie znajome osoby we wniosku o dofinansowanie wskazywały potrzebę zakupu kosmetyków i później takie zakupy były normalnie realizowane. Być może któryś urząd pracy wprowadził ograniczenie i umożliwia jedynie zakup środków trwałych, ale to nie oznacza, że tak jest w całej Polce. Proszę otworzyć sobie regulamin konkursu dla dowolnego urzędu i poczytać co można kupić i jaki procent dotacji taki zakup może stanowić.

Zostaw komentarz

Udowodnij, że nie jesteś botem: *

Powered by WordPress | Designed by: free css template | Thanks to hostgator coupon codes and shared hosting