Salon kosmetyczny: czy muszę być płatnikiem VAT?

Zakładając salon kosmetyczny mierzymy się z licznymi formalnościami. Wśród nich jest wybór opodatkowania oraz decyzja o skorzystaniu lub rezygnacji ze zwolnienia z VAT. Sprawdźmy, z czym to się wiąże.

Osoba fizyczna otwierająca salon kosmetyczny może na wstępie skorzystać z możliwości zwolnienia podmiotowego z VAT. Obowiązuje ono dla przedsiębiorców, których roczny obrót nie przekracza 200 tys. zł (limit obowiązujący w 2019 roku). Jeśli prowadzimy mały salon kosmetyczny, którego koszty uzyskania przychodu są niewielkie, naszym klientem docelowym są osoby prywatne i zależy nam na utrzymaniu konkurencyjnych cen, zwolnienie z VAT jest korzystną opcją. Upraszcza procedurę rozliczania się z urzędem skarbowym, a także ma wpływ na atrakcyjność cen, jakie możemy zaproponować naszym klientom.

Ile wynosi stawka VAT dla usług kosmetycznych?

VAT na usługi kosmetyczne wynosi 23%. To dużo wyższa stawka niż ta przewidziana dla usług fryzjerskich, objętych VAT-em wynoszącym 8%.

Podmiotowe zwolnienie z VAT dla nowego salonu kosmetycznego

Z podmiotowego zwolnienia z VAT mogą korzystać przedsiębiorcy, których przychód nie przekracza rocznie 200 tys. zł. Kwota ta jest jednak liczona proporcjonalnie, co ma znaczenie, jeśli otwieramy salon w środku roku. Jeśli działalność została rozpoczęta w połowie roku, limit wyniesie 100 tys. zł, a jeśli w grudniu – proporcjonalnie mniej.

Co się dzieje po przekroczeniu limitu?

Przedsiębiorca korzystający z podmiotowego zwolnienia z VAT jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji sprzedaży i kontrolowania, czy kwota obrotu w dalszym ciągu pozwala na korzystanie ze zwolnienia. Istotne jest to, że przedsiębiorca zobowiązany jest do rejestracji jako czynny podatnik VAT na druku VAT-R jeszcze ZANIM kwota sprzedaży przekroczy roczny limit. Dlatego ważne jest pilnowanie na bieżąco ewidencji, by nie dopuścić do sytuacji, gdy maksymalny obrót uprawniający do zwolnienia zostanie przekroczony nim podatnik zdąży złożyć w urzędzie skarbowym odpowiednią deklarację.

Przekroczenie limitu w ciągu roku

Gdy salon przekroczy już obrót 200 tys. zł i stanie się czynnym płatnikiem VAT, opodatkowaniu VAT-em będzie podlegał obrót uzyskany ponad kwotę limitu.

Kiedy opłaca się zrezygnować z podmiotowego zwolnienia z VAT?

Zdarzają się sytuacje, gdy salonowi opłaca się już na starcie zarejestrować jako czynny podatnik VAT. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy spodziewamy się, że znaczącą grupę naszych klientów będą stanowić czynni płatnicy VAT, prościej mówiąc – inni przedsiębiorcy. Jeśli salon planuje stałą współpracę z korporacjami (które co raz częściej wykupują dla swoich pracowników karnety beauty&SPA) lub kosmetyczka-przedsiębiorca, prócz wykonywania zabiegów, współpracuje też np. jako instruktor z firmami szkoleniowymi, czy innymi przedsiębiorstwami, warto rozważyć zostanie VAT-owcem. Przystąpienie do VAT to nie tylko zobowiązania, ale również przywileje, jak możliwość odliczania podatku od dokonywanych na potrzeby firmy zakupów.

Możesz zostawić odpowiedź lub trackback ze swojej strony.

Zostaw komentarz

Udowodnij, że nie jesteś botem: *

Powered by WordPress | Designed by: free css template | Thanks to hostgator coupon codes and shared hosting