5 rzeczy, które warto wiedzieć przed zakupem autoklawu

autoklaw kosmetyczny z drukarką

Prędzej czy później każdy właściciel salonu kosmetycznego staje przed decyzją o zakupie autoklawu. Posiadanie własnego autoklawu to wygoda i kontrola nad bezpieczeństwem narzędzi. Dziś przedstawimy 5 ciekawostek na temat tych urządzeń.

Jaki jest najlepszy autoklaw do salonu kosmetycznego? Czy gabinety kosmetyczne mają obowiązek mieć autoklaw u siebie? Wiele tego typu pytań i wątpliwości można znaleźć na forach i portalach gdzie głos zabierają kosmetyczki. Na chwilę obecną nie ma obowiązku, by salony kosmetyczne w Polsce posiadały u siebie autoklaw, gdyż istnieje możliwość sterylizacji narzędzi u zewnętrznych podmiotów, które taki autoklaw posiadają. Salon kosmetyczny ma jednak obowiązek, by zapewnić bezpieczeństwo swoim klientom i dbać o sterylność stosowanych narzędzi i akcesoriów, a staje się to dużo prostsze, gdy ten autoklaw już mamy. Dziś zatem przedstawimy 5 praktycznych ciekawostek na temat tego sprzętu.

  1. Z drukarką czy bez?

    Niemniej ważne jak sam proces sterylizacji narzędzi kosmetycznych jest odpowiednie jego dokumentowanie. Autoklawy bez drukarki są zwykle odrobinę tańsze niż te z drukarką, ale jeśli decydujemy się na taki model, który w dodatku nie ma wejścia usb, będziemy zobligowani do ręcznej dokumentacji w zeszycie procesów sterylizacji w swoim gabinecie. Autoklaw z drukarką jest pod tym względem znacznie wygodniejszy, bo wówczas do zeszytu wklejamy po prostu gotowy wydruk zawierający niezbędne informacje o przeprowadzonym cyklu. Ponieważ obowiązek przechowywania danych z procesu sterylizacji ciąży na salonie aż przez 10 lat, salon staje przed problemem blaknięcia wydruków (podobnie jak dzieje się to w przypadku paragonów). Można oczywiście utrwalić je poprzez zeskanowanie. Prostszą i mniej kłopotliwą metodę mogą zapewnić nam autoklawy z wejściem usb, dzięki którym zarchiwizowane dane możemy zgrać na zewnętrzny nośnik, np. pendrive.

  2. Jaka woda do autoklawu?

    Bardzo ważne w eksploatacji autoklawu jest używanie odpowiedniej wody. Do autoklawów nie używamy ani popularnej kranówki, ani wody źródlanej. Odpowiednia do autoklawu jest wyłącznie woda destylowana. Taką wodę można kupić w sklepie lub samodzielnie destylować wodę przy pomocy odpowiednich urządzeń, tzw. destylarek. Nie stosowanie się do zaleceń producenta i używanie zwykłej wody może doprowadzić do uszkodzenia autoklawu, które skutkować będzie kosztowną naprawą. Odkładający się kamień może z łatwością uszkodzić wrażliwe, podatne na działanie zanieczyszczeń części autoklawu. Co istotne, serwis z łatwością pozna, gdy w autoklawie była stosowana zwykła woda i może to być przyczyną, dla której nie zrealizuje bezpłatnej naprawy w ramach gwarancji. Chcąc uniknąć takiej przykrej sytuacji warto dbać o to, by w naszym autoklawie była używana wyłącznie woda destylowana.

  3. Czy trzeba zgłaszać autoklaw do urzędu dozoru technicznego?

    Formalnością, która kojarzy się z zakupem autoklawu jest jego zgłoszenie do UDT. Obowiązek ten dotyczy jedynie autoklawów o pojemności komory wynoszącej 10L lub więcej. Kupując autoklaw klasy b o pojemności 8L nie musimy zatem zgłaszać go do UDT. O zakupie autoklawu należy natomiast poinformować lokalną stację sanitarno-epidemiologiczną.

  4. Wygospodaruj odpowiednią przestrzeń

    Bardzo wiele osób kupujących autoklaw klasy B zwraca szczególną uwagę, by był on jak najmniejszy. Wielkość komory nie zawsze idzie w parze z wymiarami zewnętrznymi urządzenia – niektórzy producenci proponują autoklawy 12 i 18L w obudowach o tych samych parametrach. Gdy kupujesz autoklaw, bierz pod uwagę, że miejsce, które wygospodarujesz dla niego w salonie nie może być mierzone „na styk”. Większość modeli autoklawów potrzebuje, by między ich boczną ścianą a sąsiadującymi przedmiotami został zachowany ok. 10 cm odstęp. W przypadku góry autoklawu może być to nawet 20 cm. Dodatkowo autoklaw powinien znajdować się w pomieszczeniu o odpowiedniej wentylacji. Nie powinien być on zatem umieszczany w szafach, czy na regałach, gdzie z każdej strony będzie szczelnie otoczony bliskim sąsiedztwem powierzchni półek. Zanim wybierzesz autoklaw, poproś sprzedawcę o przybliżenie wymagań jakie ma wybrane urządzenie i upewnij się, że jesteś w stanie je spełnić.

  5. Okres gwarancji
    Najpopularniejsze okresy gwarancji to 12 miesięcy lub 24 miesiące. Jeśli zależy Ci, aby Twój autoklaw miał 2-letnią gwarancję, upewnij się, na jakich zasadach jest ona realizowana. Niekiedy warunkiem dwuletniej gwarancji jest przejście przez autoklaw odpłatnego przeglądu w autoryzowanym serwisie jeszcze przed zakończeniem podstawowej, 12-miesięcznej gwarancji. Trzeba wówczas odesłać lub zawieźć urządzenie do serwisu wskazanego przez sprzedawcę, gdzie autoklaw zostanie poddany oględzinom, a następnie odesłany do salonu. Przed dokonaniem zakupu upewnij się zatem jakie są warunki gwarancyjne oraz jakie są koszty ewentualnego przeglądu (jeśli występują). Dzięki temu nie przegapisz ważnych terminów oraz łatwiej podejmiesz decyzję, które urządzenie będzie optymalnym wyborem.

Możesz zostawić odpowiedź lub trackback ze swojej strony.

Zostaw komentarz

Udowodnij, że nie jesteś botem: *

sex cams
Powered by WordPress | Designed by: free css template | Thanks to hostgator coupon codes and shared hosting