Opodatkowanie salonu kosmetycznego: ryczałt ewidencjonowany

kosmetyczka ryczałt

Zastanawiasz się nad wyborem formy opodatkowania dla swojego salonu? Koniecznie przeczytaj artykuł, w którym omawiamy na prostym przykładzie cechy ryczałtu ewidencjonowanego, bardzo popularnej wśród kosmetyczek formy opodatkowania biznesu.

Każdy właściciel salonu kosmetycznego już na samym początku musi wybrać odpowiedni sposób opodatkowania dla swojej firmy. O ile dla osób posiadających doświadczenie w biznesie nie jest to zwykle problemem, o tyle dla kosmetyczek stawiających swoje pierwsze kroki jako przedsiębiorca wybór formy opodatkowania stanowi wyzwanie. Dziś postaramy się w prosty sposób przedstawić ryczałt ewidencjonowany – formę opodatkowania najczęściej wybieraną przez kosmetyczki i wykazać dlaczego jest tak korzystna. Pokażemy to na przykładzie jednego salonu, którego będziemy używać w kolejnych częściach tego artykułu, dotyczących pozostałych form opodatkowania.

Przykład, który będzie omawiany:

Salon kosmetyczny prowadzony przez kosmetyczkę nie zatrudniającą personelu. Salon znajduje się w małej miejscowości. Kosmetyczka jest nowym przedsiębiorcą korzystającym z niskiego ZUS-u.

Miesięczny przychód salonu: 5750 zł (średni przychód dziennie: 250 zł x 23 dni pracy/msc.)

W tym: 5000 zł przychodu z tytułu wykonanych zabiegów i 750 zł ze sprzedaży kosmetyków.

Koszty kosmetyków, akcesoriów używanych przy zabiegach: 863 zł (15% przychodu)

Czynsz: 800 zł

Media: 300 zł

Reklama: 100 zł

ZUS: 415 zł

Ryczałt ewidencjonowany jest najchętniej wybieraną formą opodatkowania w salonach kosmetycznych, głównie przez prostotę księgowości, niski podatek (8.5% od usług i tylko 3% od sprzedaży). Najważniejszą cechą ryczałtu jest to, że podatek obliczany jest nie od dochodu (zysku salonu), ale od przychodu, czyli całości miesięcznego utargu. Ryczałt opłaca się więc tam, gdzie działalność generuje stosunkowo niewielkie koszty, a marża przedsiębiorcy jest duża – w przypadku salonu, w którym pracuje tylko jedna osoba jest to rewelacyjne rozwiązanie. Podatek salonu z naszego przykładu będziemy obliczać następująco:

 

5000 zł (czyli kwota przychodu z usług) x 0.085 (czyli 8.5%) = 425 zł

750 zł (czyli kwota przychodu ze sprzedaży) x 0.03 (czyli 3%) = 22,5 zł

Razem: 447,5  zł

 

Przy ryczałcie ewidencjonowanym możemy odliczyć sobie od podatku kwotę ubezpieczenia zdrowotnego, kwota ta przy niskim ZUS-ie wynosi 225,38 zł

Kwota podatku należnego do zapłaty w naszym przykładowym salonie wyniesie więc dla ryczałtu ewidencjonowanego 222 zł.

 

W kolejnym wpisie omówimy kolejny sposób opodatkowania jakim jest książka przychodów i rozchodów.

 

Możesz zostawić odpowiedź lub trackback ze swojej strony.

2 komentarze na “Opodatkowanie salonu kosmetycznego: ryczałt ewidencjonowany”

  1. Monilla pisze:

    Przystępnie napisany artykuł, trochę mi rozjaśnił. Noszę się z zamiarem założenia działalności i chciałabym wybrać ryczałt, ale właściwie nie wiem jaki na usługi, które chcę świadczyć. Czytam tu http://www.eporady24.pl/prawidlowa_stawka_ryczaltu,pytania,15,86,6901.html że co innego usługi w handlu, a co innego inne usługi. Czy urząd skarbowy udziela takich informacji, czy należy zwrócić się do nich o interpretacją. Słyszałam, że jest coś takiego i zabezpiecza przed urzędnikami, którzy mogliby mieć inne zdanie. Moja działalność to tez salon, ale u mnie nie będzie sprzedaży, to chyba nie zmienia zasadniczo sytuacji…

  2. buty mrugała pisze:

    Czy na ryczałcie mogę sprzedawać kosmetyki w swoim salonie?

Zostaw komentarz

Udowodnij, że nie jesteś botem: *

Powered by WordPress | Designed by: free css template | Thanks to hostgator coupon codes and shared hosting