Kasa fiskalna w salonie kosmetycznym: tak, czy nie?

Najnowsze zmiany przepisów dotyczące kas fiskalnych spowodowały, że wiele małych salonów kosmetycznych, nie objętych do tej pory obowiązkiem fiskalizacji, musi zainstalować u siebie takie urządzenie. Czy twój gabinet kosmetyczny jest jednym z nich?

(artykuł archiwalny, niektóre informacje mogą być nieaktualne – obecnie salony kosmetyczne nie mogą już korzystać ze zwolnienia z obowiązku rejestrowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych)

Wiele mówi się teraz o przepisach dotyczących wprowadzania kas fiskalnych w miejscach, które do tej pory – w związku z małymi obrotami – nie musiały posiadać urządzenia fiskalnego. Nowe przepisy nie tylko zmniejszyły limit rocznych obrotów, po którego przekroczeniu firma musi rejestrować sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej; dla nowych przedsiębiorców dopuszczalny obrót zwalniający z obowiązku fiskalizacji jest zależny od daty rozpoczęcia działalności. Oznacza to, że zakładając salon 1 stycznia, limit po przekroczeniu którego wymaga się od salonu instalacji kasy to 20.000 zł, ale jeśli postanowimy założyć salon np. 1 lipca (w połowie roku), będziemy zobligowani zainstalować kasę już po osiągnięciu 10.000 zł obrotu. Jeśli więc zakładamy salon pod koniec roku, warto od razu zdecydować się na kasę fiskalną, by przyzwyczajać się do pracy z nią od początku działalności.

Co po przekroczeniu progu?

Gdy salon przekroczy określony obrót, który zwalniał go do tej pory z obowiązku posiadania kasy fiskalnej, przedsiębiorca ma 2 miesiące na wdrożenie urządzenia. To ważne zwłaszcza dla małych salonów, które mają ograniczony budżet na start, a są otwierane pod koniec roku. Ten przywilej daje pewność, że po osiągnięciu przewidzianego limitu mamy czas na wybór odpowiedniego urządzenia, wnikliwe zapoznanie się z nim w trybie testowym, zaprogramowanie i fiskalizację.

Ulga dla pierwszej kasy

Aby zachęcić przedsiębiorców do korzystania z kas fiskalnych wprowadzono ulgę na zakup pierwszej kasy fiskalnej. Firma dokonująca zakupu takiego urządzenia po raz pierwszy może ubiegać się o zwrot 90% wartości netto zakupionego urządzenia, nie więcej jednak niż 700 zł. Uzyskanie zwrotu wymaga dopełnienia odpowiednich formalności w Urzędzie Skarbowym. Mało kto wie jednak, że otrzymany zwrot będzie trzeba oddać, jeśli kasa będzie użytkowana krócej niż 3 lata. Jest to kłopotliwe chociażby ze względu na fakt, iż wiele polskich mikroprzedsiębiorstw jest zamykanych już po 2 latach działalności, gdy przedsiębiorca traci prawo do tzw. niskiego ZUS.

Ile kosztuje kasa fiskalna?

Najtańsza markowa kasa fiskalna to obecnie wydatek ok. 999 zł netto. Warto jednak zainwestować w nieco lepszy model, posiadający elektroniczną kopię paragonu. Ułatwi to pracę i zapewni bezpieczeństwo danych. Mała, mobilna kasa z taką funkcją to koszt ok. 1299 zł netto.

 

 

Możesz zostawić odpowiedź lub trackback ze swojej strony.

2 komentarze na “Kasa fiskalna w salonie kosmetycznym: tak, czy nie?”

  1. Skadi pisze:

    Tak, PRZED złożeniem papierów fiskalizacyjnych należy złożyć osobno oświadczenie w US zawierające dane do kogo kasa należy i gdzie będzie użytkowana. Jest to niezbędny papier bez którego nie można ubiegać się o zwrot tych 700zł.

    Warto również pamiętać o tym, że gdy zamykamy działalność przed 3 latami jej prowadzenia dotację za kasę fiskalną należy zwrócić WRAZ z naliczonymi odsetkami.

  2. www.ellin.pl pisze:

    U nas akurat wszystko załatwiła księgowa, czyli dopilnowanie terminów itd ale z tym zwrotem dotacji za kasę fiskalną jeżeli zamkniemy działalność do 3 lat to nie wiedziałam.
    P.S fajna strona, krótkie ale treściwe informacje.

Zostaw komentarz

Udowodnij, że nie jesteś botem: *

Powered by WordPress | Designed by: free css template | Thanks to hostgator coupon codes and shared hosting